All Products
Contact Person :
Sisi Zhao
Phone Number :
+86-13853290988
Keywords [ double wall corrugated pipe extrusion line ] match 763 Products.
Dual Wall Pipe Production Line for Corrugated Pipes Diameter Range 32-1600mm and Advanced Technology
| Product Type: | PVC/PE Corrugated Pipe Extrusion Machine |
|---|---|
| Processing Procedure: | Raw Material Feeding In Screw Extruder, Shaping In Forming Machine ,Water Cooling Tank Cooling,online Cut By Cutting Machine |
| Cooling Type: | Air Cooling And Water Cooling |
High Capacity Durable DWC Pipe Extrusion Line for 300mm-1600mm PVC/PE Corrugated Pipe Production
| Application: | Sewage, Water Supply Systems,Water Drainage Infrastructure, Electric Cable Conduits |
|---|---|
| Forming: | Vaccum |
| Final Product: | Plastic Pipe Extrusion Line |
Single Screw Design Double Wall Corrugated Pipe Extrusion Line With Temperature Controller And Sensor
| High Speed Production: | Low Energy Consumption |
|---|---|
| More Types: | High Speed Available |
| Contactor: | Siemens |
Online Cut By Cutting Machine Dual Wall Pipe Production Line for Drainage Pipe
| Finished Product: | Drainage Pipe,municipal Engineering,underground Sewage Pipe,electric Cable Conduit |
|---|---|
| Extruder: | Conical Twin-screw Extruder |
| Product Type: | PVC/PE Corrugated Pipe Extrusion Machine |
Double Wall Corrugated (DWC) Cable Tube Extrusion Line Extruder
| Condition: | New |
|---|---|
| Specification: | 500mm |
| Origin: | China |
High-Accuracy Single Wall Corrugated Pipe Machine with PLC Control for 32mm-1600mm Pipe Production
| Key Selling Points: | High-Accuracy |
|---|---|
| Screw Type: | Single Screw |
| Engagement System: | Full Intermeshing |
PE PP PVC Double Wall Corrugated Pipe Extrusion Line Pipe Machine Extrusion For Water Drainage
| Specification: | ID100-ID1500mm |
|---|---|
| Production Experience: | 23 Years |
| Barrel Screw: | Hardness Of Screw HV>740 |
36/38 Pairs Moulds Double Wall Corrugated Pipe Extrusion Line Single Screw High Hardness
| Main Electrical Parts: | Siemens Brand |
|---|---|
| Extruder Type: | Single Screw Extruder |
| Specification: | ID100-ID1500mm |
200mm 300mm Corrugated HDPE Pipe Extrusion Line
| Pipe ID: | 200/300/400/500/600 Mm |
|---|---|
| L:D: | 33:1 |
| Extruder: | SJ90/33 & SJ120/33 |
High Speed Single Screw Extruder PE / PP / PVC Double Wall Corrugated Pipe Production Line
| Terms Of Payment: | LC, T/T |
|---|---|
| Max.pipe Diameter: | 180-1600mm |
| Total Power: | 200-1000kw |

